Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır

Reglaj ayarı petek temizleme işlemleri sonrasında vanaların ayarlama işlemlerine verilen isimdir. İlk petekler her zaman kombiye yakın olması sonucu diğer peteklere göre daha çok ısı artışı göstermektedir. Bunun asıl nedeni kombi basınç pompası sıcak suyu ilk radyatöre verdiğinden dolayı en iyi verimi sağlamaktadır. Bu nedenle son peteklerde doğal olarak ısı kaybı yaşanmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için kombiye yakın olan radyatör vanası çok az açılmalı ve diğer bütün petek vanaları da biraz biraz arttırılmalıdır. Son petek vanası ise tamamen açılarak ilk petek ile son petek arasında bir ayarlama yapılır. Bu ayarın adına reglaj ayarı denilmektedir. Isı tasarrufu ve ortam sıcaklığının aynı oranda sağlanması için yapılan bu ayar peteklerin aynı oranda yanması durumunda yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Kombi Tasarruf Cihazı Yararlımıdır?
Kombi içerisinde basınç pompası moturu üzerinde motor ayarı bulunmaktadır. Bu motor sıcak suyu ayarı suyu radyatörlere basarak suyu sürekli döndürmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle üzerindeki ayar oda m’2 sine göre hesaplanarak ayarı belirlenmelidir. Kombi radyatör temizleme işlemleri sayesinde kışın yaşanılan ısı kaybının önün geçilerek fazla yakıt tüketimine son verilmektedir.

Kombi yakıt tasarruf aparatı manyetik mıknatıslı bir cisimdir. Bu cisim kombi ve petek tesisatına hiç bir fayda sağlamamaktadır. Bu nedenle alınmasını ve ya montajını firma olarak uygun görmemekteyiz. Bu nedenle firma rehberine karşı sorumluluk sahibi olan firmalar ile iletişime geçilmesi müşteri memnuniyeti açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Kombi servisi hizmeti veren firmalar ilaçlı petek temizliği yapmalıdır. Bu nedenle petek temizliği yaptırılmadan önce firmalardan ön bilgi alınması radyatör temizleme işlemleri açısından oldukça önem arz etmektedir. Kombi iç temizliği ise nemli bez ile yapılmaktadır. Bu temizlik genellikle kombi kapağı sökülerek yapılmaktadır. Reglaj ayarı yaparak peteklerde oluşan ısı kaybının önüne geçerek verimi arttırabilirsiniz.