Radyatörlerin İçindeki Su Miktarı

Peteklerin içindeki su miktarı alanın büyüklüğü ve genişliği ile alakalıdır. Bu nedenle tesisatta tahmini olarak hesaplamak gerekirse Özellikle binalarda  TP 22 P.K.K.P. 600′ lük radyatör ile ısı verimi alınmaktadır. 1.30 cm lik bir havlupanın içinde yaklaşık olarak 6 litre su bulunmaktadır. İçindeki su miktarı çarpı daire sayısındaki petekler ile ortalama bir dairede 7 petek bulunduğunu göz önünde bulundurursak 7 x 6 = 42 Litre su bulunmaktadır. Tabi bunun içine birde tesisat içindeki suyu eklediğimizde bu oran yaklaşık olarak 50 litre civarındadır.

Peteklerin İçine Antifiriz Koymak Su Miktarını Etkilermi?
Radyatörlere su eklemek için kombini alt kısmında bulunan dolum vanası sayesinde bütün sisteme su verilmesi sağlanmaktadır. Antifiriz sıvısını tesisata eklemek için kombinin alt kısmında bulunan filtre gözeneğinden, Yada en güzel olanı havlupan üst purjör’ü sökülerek antifirizin direk olarak havlupanın içine dökülerek kombi silkilasyonu sayesinde bütün tesisata yayılması sağlanmalıdır. Tesisata atılan sıvı kombi barının 1.5 ile – 2 bar olması göz önünde bulundurulduğunda su miktarında bir artış olmadan kullanım devam etmektedir. Bu nedenle tesisat temizliği sonrası işlem sıvı kullanımı gerçekleşirse daha fazla verim alınması öngörülmüştür.

Isınma verimini arttıran antifiriz aynı zamanda peteklerin iç kısmında bir çürüme var ise onlarında açılarak damlama yapmasına neden olmaktadır. Bu nedenle eski ve çok kullanılmış radyatörlere antifiriz atılmasından yana olmadığımızı bilmenizi isteriz. Sadece yeni bir dairede sıfır tesisata atılması taraftarı olan firmamız antifiriz sistemi ile ısınmanızı daha konforlu hale getirilmesini sağlamaktadır. Antifiriz, koruyucu madde yada kimyasallı ilaçlar tesisatın içerisindeki su miktarını yükseltmezler. Sadece alanda bir yer kaplayarak ısı artışını olumlu yada olumsuz etkileyebilirler. Olumlu etkilemesinin nedeni kullanılacak olan sıvının kalitesinden, Bir sıvının olumsuz etkileşim sağlaması ise yine o sıvının kalitesizliği ile alakalıdır. Çorlu petek temizliği servisimiz cihaz ile tesisat üzerindeki su ve sıvı miktarını hesaplayabilmektedir.